HTML TEMELLERİ
HTML5
İLERİ SEVİYE
CSS TEMELİ
html nedir
html açılımı
html dersleri
html nedir makale
html nedir ne işe yarar
html nedir ne işe yarar nasıl kullanılır
html nedir nasıl öğrenilir
html kodları
html açılımı
html giriş
html öğren
html örnekleri
html önizleme
html açılımı nedir
html dosyası nedir
html dili nedir
html ne demek
html nedir kısaca
html neden kullanılır
html ne için kullanılır
html kodları ne işe yarar
html kodları ve anlamları
html öğrenmek

HTML NEDİR ?

HTML  NEDİR ?
Html
<html>
<head>
<title>Sayfa Başlığı</title>
</head>
<body>
<h1>Bu bir başlık</h1>
<p>Bu bir paragraf</p>
</body>
</html>

Html web tasarımın en temel dilidir. Web tasarıma bir insan dersek html insanın kemikleridir siteyi ayakta tutan kısımdır.

Peki html kodlarını nasıl nereye yazıcağız?

İlk önce bilgisayarınızdan not defteri(metin belgesi) açın ve aşağıda gördüğünüz kodları elinizle yazın kopyala yapıştır yapmayın ki eliniz alışsın.Yazdıktan sonra hemen ctrl + s yapmayın gulucuk. Biz bunu .html uzantılı bir dosya olarak kaydetmemiz lazım.Şimdi farklı kaydet deyin.Dosya ismini ilk_sayfam.html yazın ve dosya tipini de tüm dosyalar olarak seçin ve artık kaydedin.Kaydettiğiniz dosyayı çalıştırdığınızda web tarayıcınız üzerinden yazdıklarınızı biçimli bir şekilde göreceksiniz..

Peki bunlar ne anlama geliyor?

Tabi ilk başta size çok yabancı gelecek çünkü yeni başladığımız her şey biz insanoğluna zor gelir ve korkarız ama merak edersek ve üstüne gidersek başaramayacağımız şey yoktur yeter ki isteyelim..

Sitenin kemikleri iç içe yapılardan oluşur aynı bir insan gibi bunlardan en dışta bulunan <html> tagı ile başlayalım. Tag mı? Oda ne?.Tag dediğimiz şey her bir html özeliğinin adıdır yani şöyle ilerde ayrıntılı görüceğiz ama mesela <h1> bir tag dır yani türkçesi etikettir.Bu etiket başlık etiketidir. Kullanımı da <h1>Enes KILIÇ</h1> şu şekildedir.Sizinde gördüğünüz gibi iki kere <h1> kullandım yani yazmak istediğim metni iki etiketinde arasına aldım ve ikicisine / ekledim bu ben metnimi artık sonlandırdım demek.

<html> en temel ve en dışta herzaman olmak zorunda aksi halde kod çalışır fakat uygun olmaz ilerde başka dillere geçtiğinizde sorun yaşıyabilirsiniz..

<head> türkçesi baş demek az çok ne işe yaradığını tahmin edebilirsiniz. Burda sayfanın dili,yapısı,başlığı,fontu(yazı tipi).. gibi özellikleri tanımlarız..

<title> sayfayı çalıştırdığınızda berki fark etmişsinizdir. Bu arada her zaman fark etmeye çalışın nerde ne değişti ne kadar değişti ne zaman değişti takip edin unutmayın programlama çok dikkat gerektiren bir iştir ve en ufak hata sizin saatlerinizi öldürebilir gulucuk

<body> adı üstünde vicut demek. Sitemizin vicudunun olduğu kısımda sitenin içeriğini kodlıyacağız.

<h1> ve <p> etiketlerini diğer derslerimizde anlatıcağım..Paylaş:

Enes KILIÇ
Webmaster